Rekomendacje

TANIEC TERAPEUTYCZNY DLA OSÓB DOTKNIĘTYCH CHOROBĄ PARKINSONA

Zapraszamy na cykliczne zajęcia z Tańca Terapeutycznego. Przez 75 min. raz w tygodniu, spotykamy się, żeby wspólnie potańczyć, pośmiać się, zintegrować, odpocząć, zmęczyć i wymasować.

TANIEC TERAPEUTYCZNY - dziedzina choreoterapii, metoda tańca i ruchu tanecznego, wspomagająca edukację, rozwój i zdrowie człowieka. Znajduje zastosowanie w obszarach wspierania zachowań prozdrowotnych, aktywizacji, rekreacji, rehabilitacji i terapii ruchowej osób w każdym wieku i o różnych potrzebach psychofizycznych.

Odbyliśmy już jeden cykl zajęć z tańca terapeutycznego – od kwietnia do lipca 2016 roku. Po przerwie wakacyjnej, w połowie października, wracamy do wspólnego Ruchu.

Zajęcia pozytywnie wpływają na ciało i psychikę tańczących. Taniec pomaga w utrzymaniu równowagi i sprawności przy wykonywaniu codziennych czynności, pozytywnie wpływa na koordynację. Po zajęciach ćwiczący wielokrotnie mówili, że ich ciało jest rozluźnione. Wynika to z czegoś jeszcze: w tańcu w przeciwieństwie do „tradycyjnej” gimnastyki spotykamy się z innym człowiekiem, jesteśmy częścią grupy, wspólnego rytmu.
Miniony cykl zajęć pokazał, że aspekt integracji, humoru i atmosfera wzajemnej sympatii i pomocy jest dla Uczestników bardzo ważna. Motywem przewodnim zajęć są tańce świata. Do tej pory grupa tańczyła tańce polskie, tureckie, tajskie, greckie i izraelskie. Przed nami kolejne podróże.

Nie zwlekaj. RUSZ SIĘ! Taniec to radość. I tańczyć każdy może.


Więcej informacji o Tańcu Terapeutycznym znajdziesz tutaj:

Taniec Terapeutyczny - Program Polski Instytut Choreoterapii

Na facebooku

Zobacz film o mężczyźnie, który zachorował na Parkinsona i zaczął tańczyć.


Prowadząca: Aleksandra Król – absolwentka filologii polskiej (UAM Poznań) i adeptka szkolenia instruktorów tańca terapeutycznego (Polskie Stowarzyszenie Choreoterapii, Poznań). W swojej pracy łączy naukę języka i ruch. Uczy obcokrajowców języka polskiego i prowadzi zajęcia tańca terapeutycznego z różnymi grupami. Prowadziła regularne zajęcia z tańca kreatywnego dla dzieci od 3 do 5 lat w ramach Strefy Zabawy w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Pracowała (tańczyła) z osobami dotkniętymi chorobą Alzheimera i Parkinsona. W ramach festiwalu „5 Zmysłów: Ekspresja” prowadziła zajęcia taneczne dla dorosłych osób niepełnosprawnych intelektualnie. Współautorka warsztatów tanecznych dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich i pełnosprawnych oraz autorka warsztatów ruchowych dla dorosłych z elementami walki z kijami do walki Escrima. W pracy wykorzystuje doświadczenie z zakresu tańca klasycznego (Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu), tańca współczesnego i fizycznego (Szkoła Tańca Współczesnego w Poznaniu) oraz innych, jak tańce w kręgu, improwizacja i kontakt-improwizacja (regularne uczestnictwo w kursach i warsztatach w Polsce).
Dyżur

W każdą środę w godzinach od 11:00 do 14:00.

Informacja telefoniczna:
Wanda Czyżniewska 505 108 385
Bronisława Derkowska 509 150 342


Lekarz

W każdy czwartek w godz. od 11.30 do 14 przy ul. Przybyszewskiego 49 w Poznaniu - dr Jolanta Florczak-Wyspiańska.
Więcej informacji tutaj.

Rejestracja nr tel. 61 8691421, z zaznaczeniem, że chodzi o chorobę Parkinsona (przy pierwszej wizycie wymagane jest skierowanie od lekarza rodzinnego lub neurologa).